Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku
godlo_polski.png

Międzynarodowe spotkanie młodych

10 grudnia, w przedświątecznej atmosferze, uczniowie klasy 5A przywitali wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności – Melinę z Niemiec  i Araceli z Hiszpanii.

Dziewczyny goszczą u nas już od kilku miesięcy, poznały wiele ciekawych miejsc w okolicach, były również we Wrocławiu, w Warszawie i w Gdańsku. Wolontariuszki uczestniczą w wycieczkach zorganizowanych przez nauczycieli naszej szkoły oraz współorganizują ciekawe wydarzenia. Uczestnicząc w życiu naszej szkoły,  Melina i Araceli tworzą dekoracje, spędzają dużo czasu z dziećmi z nauczania wczesnoszkolnego oraz odwiedzają młodzież naszej szkoły, gdzie prezentują swoje kraje, przekazują wiele interesujących informacji na temat zwyczajów, ciekawych miejsc, kulinariów, sportowców, a wszystko w języku angielskim. Biegła znajomość języka angielskiego jest niewątpliwie dużym atutem naszych wolontariuszek, które zachęcają naszych uczniów do nauki języków obcych.

Uczniowie klasy 5A z dużym zainteresowaniem oglądali prezentacje przygotowane przez Melinę i Araceli. Po prezentacji był czas na pytania, podczas wymiany zdań można było zauważyć, że uczniowie coraz śmielej porozumiewają się w języku angielskim, przełamują barierę językową i czują satysfakcję z możliwości wykorzystania nabytych na języku angielskim umiejętności. To wspaniały sposób użycia języka w praktyce.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jakie miejsca warto zwiedzić w Niemczech (Berlin, Hamburg, Drezno, Jezioro Bodeńskie) oraz w Hiszpanii (Sevilla, Granada, Malaga, Cordoba, Camino de Santiago – szlak pielgrzymkowy). Dzieci poznały upodobania kulinarne Hiszpanów i Niemców, okazało się, że w kuchni hiszpańskiej króluje oliwa z oliwek , natomiast na wigilijnym stole serwowane są nieco egzotyczne dania dla Polaków, m.in. krewetki, homar, a nawet pieczone prosię. Hiszpanie mają zaskakujące pory spożywania posiłków, śniadanie spożywają w godzinach 8:00 – 10:00, natomiast kolację w godzinach 21:00 – 22:00. Niemcy konsumują, podobnie jak my, duże ilości pieczywa i ziemniaków, a także mają 6000 gatunków piwa. Podczas rozmowy na temat sportu, nie sposób nie wspomnieć o naszym wspaniałym zawodniku Robercie Lewandowskim, który gra w niemieckim klubie Bayern Monachium.

Piątkowe spotkanie uczniów klasy 5A z wolontariuszkami na długo pozostanie w naszej pamięci i mamy nadzieję, że po powrocie ze swoich krajów, po przerwie świątecznej, dziewczyny jeszcze nas odwiedzą, by opowiedzieć nam, jak spędziły świąteczny czas ze swoimi bliskimi.

Anna Łączyńska

Dziękujemy!!!