Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku
godlo_polski.png

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to akcja, która łączy Polaków w całej Polsce i na świecie wokół kanonu polskiej literatury. Wydarzenie zapoczątkowane zostało przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żonę w 2012 roku. Honorowy patronat nad akcją od początku objęty jest przez Parę Prezydencką. W tym roku przypada 13 edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą akcji jest „Kordian” Juliusza Słowackiego. Jak napisał pan Prezydent Andrzej Duda: „Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”. Nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w wydarzeniu. Tym razem Narodowe Czytanie odbyło się popołudniową porą, żeby mogli uczestniczyć w nim rodzice i poznać fragment tego dzieła. Do czytania zaangażowani zostali uczniowie klas starszych oraz nauczyciele.